Wydarzenia
Szkoła
Chobienice
Dokumenty
Przedszkole
Podstawówka
Uczniowie
Inne
Publikacje nauczycieli
Patron szkoły
Orlik 2012

Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola
w Chobienicach
64-214 Chobienice 145
tel. +48 68 384 41 10
e-mail: zschobienice@wp.pl
Inspektor Danych Osobowych
Anna Cebulska
iod@siedlec.pl
IX - X - XI - XII - I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII
marzec 2021

W dniach 2-4.02.2021 uczniowie klasy VIII napisali egzamin próbny przygotowany przez wydawnictwo Nowa Era. Uczniowie w poszczególnych dniach zmagali się z różnymi zagadnieniami z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Z kolei w dniach od 17 marca do 19 marca odbyły się egzaminy próbne zorganizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, w których nasi uczniowie również wzięli udział. Nadrzędnym celem tych egzaminów  było określenie wiadomości i umiejętności, które uczniowie opanowali w stopniu zadowalającym oraz tych, które wymagają jeszcze doskonalenia. Dzięki przeprowadzonym  egzaminom mogliśmy zapoznać się z arkuszem egzaminacyjnym, nabrać pewności siebie oraz obycia w nowej dla nas sytuacji. Z powodu panującej pandemii egzaminy odbyły się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Opinie co do trudności egzaminów były podzielone. Połowa osób biorących udział w egzaminie uznała, że pierwszy był łatwiejszy od drugiego.
Autor: Krystian Kowalewski
Foto: pixabay.com

Dnia 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Według historyków za początek świętowania takiego dnia można przyjąć obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia, czyli świętowania w pierwszym dniu marca macierzyństwa i płodności, wtedy mężczyźni obdarowywali kobiety prezentami. Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. W roku następnym 1910 w Kopenhadze Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który miał służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W większości krajów dzień ten obchodzony jest podobnie.  W tym dniu kobietom składane są życzenia, wręczane kwiaty i prezenty. Gdy bylibyśmy w tym dniu w szkole, to z pewnością każda z Pań naszej szkoły i każda z uczennic zostałaby obdarowana drobnym prezentem. Każda z nas lubi otrzymywać prezenty, myślę, że Dzień Kobiet jest właśnie takim świętem, kiedy drobnym upominkiem można sprawić przyjemność drugiej osobie. 
Każdej kobiecie w dniu jej święta życzę przede wszystkim zdrowia, szczęścia i uśmiechu na co dzień. Niech dla każdej kobiety nie tylko 8 marca, ale każdy dzień roku będzie dniem wyjątkowym.
Autor: Malwina Wyrwa
Foto: pixabay.com

Dnia 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten jest poświęcony pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. Data jest symboliczna i nawiązuje do 1 marca 1951r., kiedy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Dzień ten ma upamiętniać tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Powojenne podziemie było największą formą oporu społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W podziemiu działało około 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejne 20 tys. walczyło w partyzantce. Przeciwko władzy występowało również około 20 tys. uczniów zrzeszonych w podziemnych organizacjach młodzieżowych. Mobilizacja i walka żołnierzy wyklętych jest przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej, która zasięgiem objęła całą Polskę. Żołnierzy wyklętych dotykały ogromne prześladowania. Wielu z ich zamordowano potajemnie lub na podstawie komunistycznych wyroków sądów. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011r. z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Autor: Malwina Wyrwa
Foto: pixabay.com


Ostatnia aktualizacja serwisu - 9 czerwca 2021 rok
©2005-2021 Sebastian Tomys